Top
 

ASTYGMATYZM: PRZYCZYNY, OBJAWY I KOREKCJA

Profilaktyka i regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania.

Osoba mająca astygmatyzm ma zaburzone widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Często postrzega obrazy jako lekko zdeformowane. Astygmatyzm może występować z inną wadą wzroku: krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

PRZYCZYNY ASTYGMATYZMU:

Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest nieregularna krzywizna rogówki. W efekcie, obraz na siatkówce jest zniekształcony i rozciągnięty zgodnie z krzywizną rogówki.

OBJAWY: POMYŁKI W ODCZYTYWANIU LITER I LICZB

Osoba z astygmatyzmem ma problemy z rozróżnieniem niektórych kształtów i szczegółów oraz inaczej postrzega linie pionowe, poziomie i skośne. Może to skutkować pomyłkami w rozpoznawaniu liter i liczb takich jak O, D, Q, G, 6, 9 i 8. Jeśli dziecko ma problemy z nauką czytania, rysowaniem linii, może oznaczać, że ma astygmatyzm. W związku z problemami, jakie ta wada może powodować u dziecka, niezwykle ważne jest regularne badanie jego oczu i wzroku.

 

 

KOREKCJA ASTYGMATYZMU:
SOCZEWKI SFEROCYLINDRYCZNE

 

Aby skompensować zaburzone przez astygmatyzm widzenie, stosuje się soczewki sferocylindryczne, które mają nieregularną krzywiznę w taki sposób, aby skorygować pływ nieregularności rogówki. Grubość soczewek sferocylindrycznych, tak samo jak w przypadku krzywizny, zmienia się radialnie, by zniwelować zniekształcenie obrazu i przenieść go na siatkówkę. Im większy jest astygmatyzm, tym większa różnica grubości w różnych przekrojach soczewki.