Top

Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze

WYRAŹNE WIDZENIE MOŻE ZAPOBIEC WYPADKOM

 

Jazda samochodem jest nieodzownym elementem naszego życia ułatwiającym codzinne czynności takie, jak: dojazd do pracy, odebranie dzieci ze szkoły, pójście na zakupy lub do kina, jednak ludzie zapominają o powszechnym problemie, który występuje podczas jazdy samochodem, a który w łatwy sposób może być rozwiązany. Podczas jazdy otacza nas wiele zagrożeń: niektóre naturalne, takie jak silne światło słoneczne, inne- poza naszą kontrolą -takie, jak przejścia dla pieszych oraz te, które wynikają z naszej winy.

 

Jest kilka sposobów, aby pomóc w jedzie samochodem i uniknąć zagrożeń:

 

1.    Regularnie badaj wzrok: regularne badanie oczu może powiedzieć, czy twoje widzenie spełnia wymagania dotyczące prowadzenia samochodu i jeśli nie, może pomóc znaleźć ci właściwe rozwiązanie, które pozwoli ci zauważyć zagrożenie na tyle wcześnie, aby móc właściwie na nie zareagować.

 

2.    Wybierz soczewki z powłoką antyrefleksyjną: powłoka antyrefleksyjna zapobiegnie odbiciom światła słonecznego od powierzchni soczewki i pozwoli ci widzieć wyraźnie całą drogę

 

3.    Noś soczewki barwione lub fotochromowe w warunkach intensywnego oświetlenia: soczewki barwione i fotochromowe pomogą ci widzieć lepiej podczas słonecznych dni, dzięki czemu szybciej zauważysz potencjalne zagrożenia i właściwie zareagujesz

 

4.    Sprawdzaj swoje oczy przed jazdą: stań 20 metrów przed samochodem i sprawdź, czy możesz przeczytać numer rejestracyjny samochodu. Jeśli nie jesteś w stanie, oznacza to, że nie powinieneś prowadzić samochodu.

 

Jazda nocą może być trudnym zadaniem nie tylko dla początkujących,  ale również dla doświadczonych kierowców. Ilość kolizji na drodze jest większa w godzinach 18:00-06:00. Zagrożenie wzrasta, ponieważ widzenie jest ograniczone, a światła samochodów jadących z naprzeciwka mogą chwilowo oślepiać.

 

Jest klika sposobów na ułatwienie jazdy samochodem w nocy:

 

1.    Wyczyść przednią, boczną i tylne szyby oraz lusterka samochodu. Usunięcie smug, tłuszczu i plam, które mogą rozpraszać światło, pomoże ci zredukować kontrast obiektów i sprawi, że droga będzie bardziej widoczna

 

2.    Używaj soczewek z powłoką antyrefleksyjną: gdy zakładasz okulary do jazdy samochodem, powinny one mieć powłoki zapobiegające smugom, zarysowaniom, przyleganiu kurzu i wody, które mogą stworzyć odblaski podczas jazdy

 

3.    Regularnie badaj wzrok: regularne badanie oczu pomoże zdiagnozować problemy ze wzrokiem, które mogą pogarszać widzenie po zmroku.

 

4.    Nie noś soczewek barwionych lub okularów przeciwsłonecznych w nocy.

 

5.    Rób regularne przerwy: regularne przerwy pozwolą odpocząć twoim oczom i zapobiegną odczuciu zmęczenia, które może bardzo utrudnić prowadzenie nocą.