Top

Co powinieneś wiedzieć o koronawirusie

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, partnerów i klientów, w związku z obecną sytuacją zagrożenia epidemią koronawirusa w Polsce, niezmiennie dbając o edukację polskiego społeczeństwa, pragniemy podzielić się najważniejszymi informacjami w tym temacie.

 

 CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE?

 

W 80% przypadków, zakażenie COVID-19 przebiega w sposób łagodny, bez nasilonych objawów. Prawie nie obserwuje się zakażeń wśród dzieci i młodzieży. Ciężką postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi.

 

Szacuje się, że okres inkubacji SARS-CoV-2 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni.

 

 10 NAJWAŻNIEJSZYCH ZALECEŃ GIS, KTÓRYCH POWINNIŚMY PRZESTRZEGAĆ:  

 

  1. CZĘSTO MYJ RĘCE.
  2. PODCZAS POWITANIA UNIKAJ UŚCISKÓW I PODAWANIA DŁONI.
  3. UNIKAJ PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ, KORZYSTAJ Z KART PŁATNICZYCH.
  4. UNIKAJ DOTYKANIA OCZU, NOSA I UST.
  5. REGULARNIE MYJ LUB DEZYNFEKUJ POWIERZCHNIE DOTYKOWE.
  6. REGULARNIE DEZYNFEKUJ SWÓJ TELEFON I NIE KORZYSTAJ Z NIEGO PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW.
  7. ZACHOWAJ BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ OD ROZMÓWCY.
  8. STOSUJ ZASADY OCHRONY PODCZAS KICHANIA I KASZLU.
  9. ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO I PAMIĘTAJ O NAWODNIENIU ORGANIZMU.
  10. UNIKAJ PALENIA TYTONIU I SPOŻYWANIA ALKOHOLU.

 

 

Monitorując obecną sytuację, w zgodzie z wytycznymi polskiego Głównego Inspektora Sanitarnego postanowiliśmy zebrać najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa , oto najważniejsze z nich:

 

 

Co zrobić jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć ostrą chorobę układu oddechowego na skutek zakażenia koronawirusem?

Należy pamiętać o konieczności bezzwłocznego, telefonicznego powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

 

Czy można zarazić się COVID-19 od osoby, która nie ma objawów?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydzielone przez osobę, która kicha lub kaszle. Ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od osoby bez objawów jest bardzo niskie.

 

Jak prawdopodobne jest zarażenie COVID-19?

Ryzyko zakażenia koronawirusem w dominującej części zależy od tego, gdzie jesteś – a dokładniej od tego, czy występuje tam transmisja koronawirusa SARS-CoV-2. Dla większości ludzi w większości lokalizacji ryzyko zakażenia koronawirusem jest wciąż niskie. Istnieją jednak miejsca na całym świecie (miasta lub obszary), w których rozprzestrzenia się koronawirus.

Pamiętaj, aby stosować się do rekomendacji GIS i ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji epidemiologicznej, na obszarze, w którym się znajdujesz lub gdzie zamierzasz się udać. GIS publikuje aktualizacje na temat sytuacji epidemiologicznej na całym świecie.

 

Czy można zarazić się COVID-19 od zwierząt domowych?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

 

Jak wygląda leczenie COVID-19?

Leczenie COVID-19 jest wyłącznie objawowe. Obecnie nie ma specyficznego leczenia, które pozwoliłoby zapobiegać zakażeniu SARS-CoV-2.

 

Czy bezpiecznie jest otrzymać paczkę z dowolnego obszaru, w którym zgłoszono COVID-19?

Tak . Prawdopodobieństwo zarażenia poprzez produkty handlowe jest niskie, a ryzyko zarażenia wirusem, który powoduje COVID-19 poprzez paczkę, która zostało przewieziona i wystawiona na działanie różnych warunków i temperatury jest również niskie.