Top

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Pod koniec dnia Twoje oczy są tak samo zmęczone, jak mięśnie Twojego ciała. Długotrwała praca przed komputerem przy sztucznym świetle lub oglądanie telewizji przez kilka godzin powoduje, że mięśnie oczu stają się przeciążone.

 

Syndrom Widzenia Komputerowego

 

Spędzanie czasu przed komputerem w pracy oraz w czasie wolnym stało się standardem dzisiejszych czasów. Zjawiskiem nieuniknionym jest również zmęczenie wzroku, tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego (ang.Computer Vision Syndrome), który powoduje długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera.

 

Badania wykazują, że problemy związane ze zmęczniem wzroku są częste. Co najmniej połowa osób pracujących przy komputerze skarży się na problemy ze wzrokiem. Ich objawami się m.in. swędzenie i zaczerwienienie oczu. Czasami ból oczu, brak komfortu widzenia, podwójne widzenie, częste bóle głowy  wskazują na koniecznośc wizyty u lekarza okulisty. Są to objawy, których nie można bagatelizować.

 

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – dotyczy każdego z nas!

 

Syndrom Widzenia Komputerowego jest częścią szerszego zjawiska zwanego Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku. Jest ono nie tylko spowodowane długotrwałym korzystaniem z komputera, ale również korzystaniem przez dłuższy czas ze innym cyfrowych urządzeń tak powszechnych dzisiaj, jak:

 

• smartfon

• tablet

• Ipad

• Iphone

• Gry video etc.

 

Badania wykazują, że ludzie patrzą w ekrany urządzeń cyfrowych wymienionych powyżej z bliższej odległości niż ta, z której czytają gazetę lub książkę. Ponadto, czcionka w takich urządzeniach jest bardzo mała, co zmusza  oczy do bardzo wytężonej  pracy.

 

Szkodliwe światło niebieskie emituje każde urządzenie cyfrowe

 

Dużym zagrożeniem dla naszego wzroku jest światło niebieskie, które jest emitowane przez nie tylko przez słońce, energooszczędne oświetlenie, ale również przez urządzenia cyfrowe. Nadmierna ilość światła niebieskiego ma negatywny wpływ na nasz wzrok. W krótkim okresie nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych powoduje zmęczenie wzroku, bóle głowy, podrażnienie, suchość oczu, rozdrażnienie. W dłuższym czasie może prowadzić do nowotworu powiek, katarakty, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), skrzydlika oraz innych chorób narządu wzroku. Część z tych chorób może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

 

Najczęstsze objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku:

• Bóle głowy

• Zmęczenie, suchość oczu

• Ból karku i szyi

• Zaczerwienione/swędzące oczy

• Trudności w koncentracji

 

Koniecznie zgłoś się na badanie okulistyczne, jeśli zauważyłeś u siebie któryś z powyższych symptomów!