Top
 

Dziedzictwo na przyszłość

Swoje dziedzictwo Essilor postrzega jako źródło, z którego należy czerpać, planując dalsze działania. Grupa czuje się zobowiązana do zachowania i dzielenia się świadectwami swojej wyjątkowej historii w dziedzinie optyki okularowej.

AMBICJA,
BY CHRONIĆ I PROMOWAĆ

Grupa posiada kolekcje kilku tysięcy przedmiotów, archiwów, fotografii i filmów, związanych z jej historią, która rozpoczęła się w 1849 roku. Aby zarządzać i dzielić się źródłami historycznymi,  utworzono specjalną dwujęzyczną bazę. Dzięki  dokumentacji Essilor może wspierać zewnętrzne działania związane z jego dziedzictwem, prowadzone w partnerstwie z instytucjami zagranicznymi (takimi jak muzeum Widzenia w Szanghaju w Chinach) i we Francji, gdzie grupa podpisała umowę partnerską z  Narodowym Konserwatorium Sztuki i Rzemiosła w 2008 roku. Essilor aktywnie współpracuje we Francji z organizacją National Mission, działającą na rzecz zachowania współczesnego dziedzictwa naukowego i technicznego.

SPOJRZENIE NA HISTORIĘ OPTYKI

Nabyta przez Grupę Essilor na początku XXI wieku kolekcja Pierre’a Marly jest wystawiona w Muzeum Okularów w Morez w departamencie Jura. Region ten jest znany z rozwoju optyki okularowej. Muzeum okularów to tętniące życiem miejsce, w którym można zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem regionu, poznać historię okularów oraz zrozumieć zjawisko widzenia.

Kolekcja Essilor-Pierre Marly, którą zgromadził Pierre Marly (1915-2015), uznany optyk i kolekcjoner, jest jedną z najważniejszych tego typu kolekcji na świecie. Składa się z ponad 2500 rzadkich i historycznych obiektów, od okularów i binokli do instrumentów optycznych i naukowych elementów optycznych. Pośród nich są okulary średniowieczne Victoire de France, córki Ludwika XV, operowe (w tym należące do Sarah Bernhardt), z Azji, Eskimosów oraz zaprojektowane przez André Courrèges lub samego Pierre’a Marly.

CZY WIESZ, ŻE?

Grupa Essilor i muzeum w Morez w departamencie Jura prowadzi wspólny projekt związany z kolekcją Essilor-Pierre Marly, by poszerzać wiedzę o optyce okularowej.

ZOBACZ WIĘCEJ:

INNOWACJE DLA LEPSZEGO WIDZENIA

ZASADY I WARTOŚCI

MISJA