Top

Jak często badać wzrok dzieci?

Jak często badać wzrok dzieci?

Zaleca się, aby dzieci były poddawane kompleksowemu badaniu oczu gdy mają 6 miesięcy, 3 lata i 5 lat. Po tym okresie, powinny być badane raz na rok – lub jeśli nie potrzebują korekcji, raz na dwa lata.

 

Upewnij się, że Twoje dziecko będzie sobie świetnie radzić w szkole – i w życiu – zaplanuj jego badanie już dziś!

 

Badanie oczu dzieci jest niezwykle ważne. Zaleca się, aby oczy dziecka zostały zbadane, gdy ma mniej więcej 3 lata. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy rozwijają się prawidłowo oraz zatrzymać większe problemy jak najwcześniej. Następnie coroczna wizyta u optyka umożliwi monitorowanie oczu dziecka, które zmieniają się w szybkim tempie. Dla dzieci w wieku szkolnym zaleca się badanie wzroku co dwa lata, gdy nie wymagają korekcji wzroku. Dzieci, które potrzebują okularów lub soczewek kontaktowych powinny być badane co rok lub zgodnie z zaleceniami optyka.

 

Wczesne badanie oczu dziecka jest bardzo ważne również dlatego, że dzieci muszą posiadać poniższe umiejętności wzrokowe, aby się uczyć:

 

• Widzenie do bliży

• Widzenie do dali

• Prawidłowo rozwinięte widzenie obuoczne

• Prawidłowe ruchy oczu

• Prawidłową akomodację

• Widzenie peryferyjne

• Koordynację oko – ręka

 

W związku z tym, że prawidłowe widzenie jest niezbędne w procesie uczenia, w niektórych państwach obowiązkowe jest badanie oczu dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole.

 

Prawidłowe widzenie jest ważne dla każdego członka zTwojej rodziny.

 

Większość ludzi uważa wzrok za najważniejszy zmysł, ale tylko bardzo niewiele z nich bada oczy częściej niż raz na dwa lata. U jednej osoby na pięć istnieje zagrożenie utraty wzroku. Działania prewencyjne mogą zahamować wiele z tych problemów. Niezależnie od wieku domownika, badanie wzroku jest istotne dla wydajności i zdrowia dla całej rodziny.

 

Niemowlęta

Czy wiesz, że specjaliści zdrowia oczu twierdzą, że dziecko powinno być poddane pierwszemu badanie wzroku zanim jeszcze zacznie chodzić?

 

To prawda, że gdy dziecko się urodzi, lekarz pediatra rutynowo zbada jego wzrok w trakcje pobytu w szpitalu. Jednakże problemy ze wzrokiem nowonarodzonych dzieci są niezwykle rzadkie .Oko noworodka ma wielkość 75% oka osoby dorosłej. Podczas pierwszych kilku miesięcy życia niemowlęta mogą widzieć wyraźnie w odległości tylko 8-10 cali od ich twarzy. Gdy dziecko ma 12-16 tygodni, jego wzrok zaczyna się poprawiać i zaczyna widzieć bardziej wyraźnie i na dalsze odległości.

 

Przez następny rok dzieci rozwijają poczucie głębi, koordynację oko-ciało, koordynację oko-ręka i umiejętność oceny odległości. Problemy ze wzrokiem u dzieci w tym wieku są rzadkie.

 

Oczy dziecka najintensywniej rozwijają się w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Zaleca się, aby oczy dzieci zostały zbadane w trzecim roku życia.  Zbadanie, czy ich rozwój zachodzi prawidłowo i czy nie pojawiły się problemy go zaburzające jest bardzo ważne. Następnie coroczna wizyta u optyka umożliwi monitorowanie oczu dziecka, które zmieniają się w bardzo szybkim tempie.

 

Dzieci

 

80% tego, czego się uczymy dociera do nas przez nasze oczy, podczas gdy wiele dzieci w wieku przedszkolnym nie miało badania wzroku przed 5 rokiem życia. A badanie w wieku przedszkolnym jest koniecznością (nie myśl, że przesiewowe badanie wzroku w szkole jest wystarczające). Badania pokazują, że 60% studentów uważa, że problemy z nauką są wynikiem niezdiagnozowanych na czas problemów z widzeniem. Według National Eye Institute, niedowidzenie lub zez są najczęstszymi przyczynami upośledzenia widzenia w dzieciństwie. Dobre wieści! Coroczne badanie oczu może ochronić widzenie dziecka, jego ogólne zdrowie oraz zapewnić prawidłową edukację.