Top

Jak działa E-SPF?

Jak działa E-SPF?

Im wyższa wartość E-SPF, tym lepsza ochrona przed UV

 

Stworzenie wskaźnika E-SPF zostało zainspirowane wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, wykorzystywanym w takich produktach jak kremy, balsamy do opalania lub odzież przeciwsłoneczna. Określa on poziom ochrony przed promieniami UV: im wyższa wartość E-SPF, tym lepsza ochrona przed UV.

 

E-SPF 25 oznacza, że oczy użytkownika są chronione 25 razy skuteczniej niż w przypadku, gdyby nie nosił on okularów (wskaźnik E-SPF nie uwzględnia zależnego od czynników zewnętrznych padania światła bezpośrednio na oko*).

 

Ochrona przed UV nie jest związana z kolorem soczewek okularowych. Tak naprawdę, niektóre soczewki bezbarwne chronią oczy lepiej niż przeciwsłoneczne**. Skuteczność ochrony przed UV wynika z materiału soczewek i powłoki, która się na nich znajduje, a są one różne na soczewkach. W związku z tym, każda soczewka okularowa jest inna pod względem skuteczności ochrony przed UV.

 

Upewnij się, że wybierasz odpowiednią ochronę dla twoich oczu.

 

Za pomocą wskaźnika E-SPF, można porównywać poziom ochrony przed UV, jaki zapewniają soczewki okularowe bezbarwne, o zmiennym zabarwieniu lub przeciwsłoneczne (barwione albo polaryzacyjne). Zapytaj twojego optyka o poradę.

 

E-SPF 25 oznacza, że Twoje oko jest chronione 25 razy skuteczniej niż w przypadku, gdybyś nie nosił okularów. 25 to największy E-SPF dla soczewek okularowych bezbarwnych. Wartość wskaźnika E-SPF dla soczewek okularowych przeciwsłonecznych wynosi co najmniej 50.

 

 

*Ocenianym parametrem była wyłącznie skuteczność soczewek: wskaźnik E-SPF nie uwzględnia bezpośredniej ekspozycji oka na UV, zależnej od czynników zewnętrznych (cechy indywidualne użytkownika, kształt oprawki, sposób noszenia okularów…)


** Korekcyjne okulary noszone codziennie nie mogą zastąpić w pełnym słońcu okularów przeciwsłonecznych, choćby dlatego, że oprawki do okularów przeciwsłonecznych zazwyczaj są szersze, w związku z czym chronią większy obszar wokół oczu.