Top

Jak zapewnić dziecku komfortowe widzenie?

Jak zapewnić dziecku komfortowe widzenie?

Mówimy, jak ważna jest jakość widzenia. W obecnych czasach nikt nie pokusi się o oferowanie dzieciom okularów z soczewkami wykonanymi ze szkła mineralnego. Po pierwsze dlatego, że soczewki szklane dużo łatwiej ulegają stłuczeniu, po drugie – są cięższe od soczewek organicznych. Polecane dzieciom soczewki organiczne są bezpieczniejsze i lżejsze, ale niestety, są też mniej odporne na zarysowania. Dzieci powinny nosić okulary z powłokami antyrefleksyjnymi. Dlaczego? Otóż głównym zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest zwiększenie ilości światła wpadającego do oka (światła, będącego nośnikiem informacji) poprzez eliminacje niekorzystnych odbić od powierzchni soczewki. Odbicie światła od powierzchni soczewek nie tylko zmniejsza ilość informacji docierających do oka, ale także wprowadza uciążliwe, męczące oczy i mózg zakłócenia widzenia. Wyposażając dziecko w okulary, chodzi o to, aby polepszyć mu jakość patrzenia na świat, a nie o dostarczanie kolejnych przeszkód w osiągnięciu komfortowego widzenia.

 

Mówiąc o podnoszeniu komfortu widzenia, nie można zapomnieć o przestrzeganiu zasad oświetlenia miejsca zabawy czy pracy dziecka. Zarówno bawiące się dziecko, które układa puzzle czy buduje wymyślne konstrukcje z klocków (czasem dość małych), jak i siedzący przy biurku uczeń, bezwzględnie potrzebują właściwego oświetlenia. Warunki oświetleniowe, jakie powinno spełniać miejsce pracy (a za takie jak najbardziej należy uznać miejsce zabaw i nauki dzieci), są zdefiniowane przez Europejską Normę PN-EN 12464-1:2011 „Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”. Badania, przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu „Wiedza o odnawialnych źródłach energii oświetli Twoją szkołę”, organizowanego przez Centrum Informacji o Środowisku, wykazały, że polskie szkoły nie spełniają europejskich norm oświetleniowych.

 

Badania pokazują, że prawie 40 proc. przebadanych placówek ma źle oświetlone ławki, z czego 16% nie spełnia wyznaczonych kryteriów nawet w połowie. Również oświetlenie szkolnych tablic nie jest właściwe. Pod tym względem europejskich norm nie spełniła żadna polska szkoła, biorąca udział w badaniu. Tym bardziej warto uświadamiać rodziców, których dzieci mają kłopoty z prawidłowym widzeniem, o konieczności zapewnienia pociechom właściwych warunków nauki czy zabawy w domu, a przede wszystkim o konieczności zaopatrzenia ich we właściwie dobrane okulary korekcyjne, wyposażone w wysokiej jakości powłoki antyrefleksyjne.

 

Jak więc powinno być urządzone miejsce pracy dziecka? Do czytania, pisania i pracy przy komputerze wskazane jest oświetlenie punktowe. Do oświetlenia biurka możemy wybrać zarówno lampę zawieszaną, jak i lampkę stojącą. Dziecko praworęczne powinno mieć lampkę punktową po lewej, a leworęczne po prawej stronie. Dzięki temu podczas pisania nie będzie zasłaniało sobie światła. Optymalna odległość między źródłem światła a blatem biurka wynosi między 35 – 50 cm. Powierzchnia biurka powinna być matowa, aby nie generować dodatkowych odbić światła, mogących powodować męczące wzrok olśnienia. Oprócz oświetlenia biurka lub stołu do pracy należy zadbać o oświetlenie ogólne, które rozjaśni przestrzeń wokół miejsca do nauki czy zabawy. W tym celu można wykorzystywać lampy, które mają możliwość przyciemniania – w zależności od pory dnia oraz ilości światła dziennego, jakie wpada do pokoju, w którym dziecko odrabia lekcje – można wówczas odpowiednio regulować natężenie światła.

 

Na pomoc dziecięcym oczom

 

Zarówno dane zagraniczne (np. pochodzące z Hong Kongu), jak i polskie (badania kliniki okulistycznej Okulus) pokazują, że wśród dzieci liczba krótkowidzów rośnie lawinowo. Obecnie jest ich około 5 razy więcej niż kilkanaście lat temu. Krótkowzroczność to jednak nie jedyny problem. Inne wady, jak np. astygmatyzm i zez, także są częstsze. Wady refrakcji, będąc najczęstszą dysfunkcją układu wzrokowego, obniżają jakość widzenia, mogą też negatywnie wpływać na proces uczenia się – opóźniać naukę pisania i czytania, powodować rozdrażnienie i problemy z koncentracją oraz bóle głowy. Pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie mogą prowadzić do zespołu suchego oka, a to z kolei sprzyja infekcjom.

 

Wśród przyczyn występowania wad wzroku wyróżnia się zarówno czynniki genetyczne, etniczne, jak i środowiskowo-cywilizacyjne. Specjaliści wiążą pogorszenie widzenia u dzieci m.in. z procesem edukacji, która wymusza długą i systematyczną pracę oczu na bliskie odległości. Krótkowzroczność spowodowana jest także wielogodzinnym patrzeniem na ekran monitora lub telewizora. Mięśnie oka zostają nadwyrężone i nadmiernie akomodują podczas długotrwałego patrzenia na jedną odległość. By unikać tego typu dolegliwości, należy między innymi ograniczać czas spędzany przy monitorze, a telewizję oglądać z odległości nie mniejszej niż 2,5 m.

 

Przy komputerze wzrok musi się także nieustannie adaptować do zmiennych warunków oświetlenia, a to, podobnie jak złe oświetlenie, bardzo męczy oczy. Zła pozycja ciała także może wpływać na złe widzenie, gdyż mogą to spowodować zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Trzeba więc pilnować, by zarówno czytanie, pisanie, rysowanie, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera nie przekraczało jednorazowo 30 min. Ważna jest także prawidłowa pozycja ciała oraz odległość oczu od zeszytu, książki – powinna wynosić 35 – 40 cm. Układ wzrokowy człowieka przystosowany jest do widzenia przestrzennego, dlatego zaleca się dzieciom, co jakiś czas oderwanie wzroku od komputera i spojrzenie w dal. Dobrze jest też zachęcać zarówno dzieci, jak i młodzież do częstego przebywania na otwartej przestrzeni.