Top
 

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ: PRZYCZYNY, OBJAWY I KOREKCJA

Profilaktyka i regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania.

Ta bardzo powszechna wada wzroku charakteryzuje się problemem z widzeniem z daleka. Dzisiaj krótkowzroczność dotyka coraz więcej ludzi na świcie, szczególnie w Azji. Dotyczy głównie młodych osób i dzieci. Brak aktywności na zewnątrz i intensywne aktywności z bliska, szczególnie korzystanie z urządzeń cyfrowych mogą prowadzić do rozwoju lub wywołać progresję krótkowzroczności.

NIEDOSTOSOWANIE
PARAMETRÓW WZROKOWYCH

 

Ta wada wzroku fizjologiczne polega na tym, że gałka oczna jest zbyt długa w stosunku do mocy skupiającej elementów optycznych oka. Osoby krótkowzroczne mają problemy z widzeniem z daleka, ponieważ obraz skupia się w oku przed siatkówką. Jednak takie osoby widzą dobrze z bliska. Im większa krótkowzroczność, tym bliżej obiekt musi się znaleźć, aby zobaczyć go ostro.

OBJAWY KRÓTKOWZROCZNOŚCI:
NIEWYRAŹNE WIDZENIE

Głównym objawem krótkowzroczności jest niewyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko. Aby poprawić widzenie z daleka, osoby często mrużą oczy, na przykład aby odczytać napisy w kinie lub rozpoznać znak drogowy podczas jazdy samochodem. Inne potencjalne objawy to bóle głowy oraz bóle i łzawienie oczu.

 

ROZPRASZAJĄCE LUB WKLĘSŁE SOCZEWKI

 

Optometrysta lub okulista może przeprowadzić badanie wzroku, które wykaże, jak duża jest wada wzroku. Rozwiązaniem korygującym krótkowzroczność są soczewki wklęsłe lub rozpraszające, które przenoszą obraz przedmiotów z daleka na siatkówkę, co zapewnia wyraźne widzenie. Im większa krótkowzroczność, tym soczewki korekcyjne są grubsze na brzegach i cięższe. Jednak istnieją rozwiązania, które zapewniają każdemu komfortową korekcję.