Top

Ochrona oczu podczas uprawiania sportów

Ochrona oczu podczas uprawiania sportów

W czasach kiedy skuteczne i wygodne okulary ochronne nie były łatwo dostępne, znalezienie sposobu na zabezpieczenie okularów przed wejściem na boisko czy kort było ogromnym problemem. Były różne elastyczne paski i elementy, które mogłeś przyczepić do zauszników, aby utrzymać okulary we właściwym miejscu na twarzy, ale nie nadawały się do sportów kontaktowych czy bardzo dynamicznych oraz często rozciągały się lub niszczyły. W dodatku oprawy okularowe nie były wystarczająco solidne, aby wytrzymać cały mecz lub ćwiczenia bez wygięcia lub złamania.

 

W miarę upływu lat, okulary pomimo, że nie były ładne i często były przyczyną kpin, wystarczyły w ochronie oczu.Oczywiście, wiele gwiazd sportu nosiło okulary podczas rozgrywek sportowych. Przede wszystkim gwiazda baseballa Reggie Jackson, który u szczytu sławy w latach siedemdziesiątych nosił parę metalowych okularów typu aviator. Jednak te pierwsze sportowe okulary były zazwyczaj zwyczajnymi okularami, które w żaden sposób nie były w stanie utrzymać się bezpiecznie na twarzy. Do tego szklane soczewki okularowe mogły w łatwy sposób ulec stłuczeniu przez kontakt z innym zawodnikiem lub uderzenie piłki, co mogło spowodować uszkodzenie oczu.

 

Dzisiaj, ochrona oczu i udoskonalenia w sporcie są traktowane dużo bardziej poważnie. Niektóre sporty, np. badmington, paintball i strzelanie, wymagają założenia pewnego rodzaju środków ochronnych oczu zanim jeszcze rozpoczniesz daną aktywność, bez względu na to, czy posiadasz jakiekolwiek problemy z widzeniem. Jednakże dla większości sportów ochrona oczu jest opcjonalna dla tych, którzy posiadają prawidłową ostrość wzorku. Obecnie, na rynku jest wiele modeli eleganckich opraw sportowych, do których można dobrać zaawansowane technogicznie soczewki okularowe, które zapewniaja wysoki komfort widzenia.

 

Gdy kupujesz okulary ochronne, szukaj takich, które mają odporne na zarysowania soczewki z poliwęglanu, które nie rozbiją się od uderzenia. Oprawka natomiast powinna być wykonana z plastiku lub poliwęglanu, co zapewni jej wytrzymałość i lekkość, oraz posiadać wyściółkę z gumy amortyzującej wokół głowy i nosa. Bezpieczne, odporne na uderzenia soczewki z poliwęglanu są nie tylko polecane osobom aktywnym, ale przede wszystkim dzieciom.

 

Różne sporty wymagają różnych typów okularów ochronnych: w koszykówce i baseballu preferuje się okulary typu gogle dla maksymalnej widoczności i ochrony, rowerzystom zaleca się wyprofilowane, zakrzywione oprawki z barwionymi soczewkami, aby ułatwić jazdę w słońcu i chronić przed promieniami UV, hokeistom natomiast dobiera się takie okulary, które zmieszczą się pod kask.

 

Na szczęście, amatorzy lub początkujący sportowcy mają dzisiaj szeroki wachlarz możliwości w ochronie swoich oczu. Pomimo tylu skutecznych rozwiązań umożliwiających ochronę i poprawiających widzenie podczas sportów, organizacja Prevent Blindness America donosi, że każdego roku ponad 40 000 osób jest leczonych przez zranienia oczu, natomiast National Eye Institiute szacuje, że 90% tych uszkodzeń można by było uniknąć poprzez zastosowanie okularów ochronnych.

 

Jeśli uprawiasz sport i masz problemy z widzeniem, upewnij się, że posiadasz najnowszej generacji sportowe okulary i miej je zawsze podczas twojej aktywności.