Top

Ochrona wzroku latem

Ochrona wzroku latem

Spędzanie czasu na zewnątrz na słońcu jest dla wielu z nas ogromną przyjemnością. Ale niestety, ekspozycja na promienie słoneczne i UV zwiększa ryzyko niektórych chorób oczu. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest niewidzialnym promieniowaniem o wysokiej energii, którego źródłem jest słońce. Znany jest jego duży udział w rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Na szczęście, są metody, które pozwalają nam się chronić przed UV.

 

Twój Optyk zna odpowiedź

 

Pierwszym krokiem w ochronie wzroku jest coroczne, kompleksowe badanie oczu. Następnym, jest użytkowanie takich soczewek, które zapewnią maksymalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, na które jesteś narażony każdego dnia.

 

Twój optyk może powiedzieć ci, czy twoje aktualne soczewki lub okulary przeciwsłoneczne zapewniają ci wystarczającą ochronę przed UV. Posiada on specjalne urządzenie mierzące promieniowanie UV, dzięki któremu szybko zmierzy twoje soczewki i powie ci, czy jesteś właściwie chroniony.

 

Opłaca się chronić oczy!

 

Jeśli chodzi o ochronę przed UV, nie wszystkie soczewki są jednakowe.

 

Na przykład wiele okularów przeciwsłonecznych nie zapewnia takiej ochrony UV, jaką potrzebujemy. Tak samo jest z soczewkami barwionymi. Barwa nie ma żadnego wpływu na ochronę przed UV – zależy to od materiału, z jakiego jest wykonana soczewka. A więc niektóre soczewki przejrzyste mogą w pełni chronić nasze oczy przed UV. Na przykład soczewki z poliwęglanu zapewniają maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV bez jakiegokolwiek barwienia.

 

Soczewki, które automatycznie zmieniają się z przejrzystych na ciemne zwane są fotochromowymi i również zapewniają ochronę przed promieniami UV.

 

Soczewki polaryzacyjne posiadają specjalny filtr, który eliminuje oślepiające odblaski.

 

Te odblaski tworzą się, gdy wiązka światła odbija się od powierzchni płaskich takich, jak szyba samochodowa, chodnik czy śnieg. Odblaski mogą bardzo negatywnie wpływać na niechronione oczy oraz pogarszać wzrok. Soczewki spolaryzowane wspaniale redukują oślepiające odblaski i pozwalają ci cieszyć się czasem spędzonym na słońcu bez mrużenia oczu. Takie soczewki nie tylko zapewniają maksymalną ochronę przed UV, – ale również uśmierzają zmęczenie oczu i napięcie mięśni twarzy.

 

Warto chronić swoje oczy w każdym wieku, odradza się natomiast pozostawienie tego na później. W późniejszym wieku możemy być bardziej świadomi, jak ważna jest ochrona naszego wzroku, jednakże wiele zniszczeń w naszych oczach zostało dokonanych w latach młodości. Dlatego też potrzebujemy ochrony przed UV przez całe życie.

 

Dzieci mogą być bardzo wrażliwe na promieniowanie UV, dlatego należy pamiętać, aby zapewnić ochronę całej rodzinie.

 

A o to kilka praktycznych porad jak ograniczyć szkodliwy wpływ promieniowania UV na zdrowie naszych oczu:

 

a) W miesiącach letnich zakładaj kapelusz z szerokim rondem, który poza ochroną głowy, stanowi osłonę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym

 

b) Zawsze stosuj okulary przeciwsłoneczne z E-SPF – nie tylko w lecie, ale przez cały rok. Wybieraj modele z oznaczeniem CE, potwierdzającym zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa

 

c) W miarę możliwości pozostań w cieniu i staraj się unikać pór dnia o najwyższej ekspozycji na UV – uważa się, że dla oczu są to średni ranek i średnie popołudnie

 

d) Jeśli nosisz okulary korekcyjne, rozważ soczewki, które zapewnią ci wysoki poziom ochrony przed UV – szukaj współczynnika E-SPF dla soczewek, tak samo, jak sprawdzasz SPF dla kosmetyków

 

e) Porozmawiaj o swojej ekspozycji na promieniowanie UV i ryzyku jakie ze sobą niesie ze swoim optykiem. Regularne badanie oczu pomoże ci zapobiec  przedwczesnym, niekorzystnym zmianom. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć zdrowym wzrokiem przez długie lata.