Top
 

Prawidłowe widzenie – kluczowy aspekt zdrowia publicznego

Oczy są nieustanie narażane na wiele zagrożeń. Dlatego istotna jest ochrona oczu i zapobieganie ich chorobom i urazom. Wykonywanie regularnych badań oraz ochrona oczu są kluczowe w dbaniu o swój wzrok.

NOWE WYZWANIA
DLA WZROKU

Od dzieciństwa do starości, nasz wzrok zmienia się, na co wpływ mają czynniki środowiskowe. Obecnie przez urbanizację więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, co przyczynia się do rozwoju krótkowzroczności. Bezsprzeczny jest również fakt, że intensywne korzystanie z ekranów urządzeń cyfrowych wywołuje napięcie i zmęczenie oczu oraz może powodować problemy ze wzrokiem. Na szczęście istnieją rozwiązania dedykowane tym nowym nawykom.

OCHRONA WZROKU

Widzenie jest niezbędne w nauce, pracy i poruszaniu się, jak również w tworzeniu i utrzymywaniu stosunków międzyludzkich w codziennym życiu. Musimy z rozsądkiem korzystać z tego cennego daru, chroniąc i dbając o oczy w każdym wieku, niezależnie od trybu życia i aktywności. Każdy z nas powinien:

 

1. Regularnie badać wzrok:

– w dzieciństwie, pierwsze zalecane badanie oczu powinno być przeprowadzone, w zależności od stanu zdrowia noworodka, w ósmym dniu życia, w 4-tym, 9-tym i 24-tym miesiącu życia. Ważne są też przesiewowe badania wzroku w okresie dzieciństwa,
– po ukończeniu 18 lat nadal powinno się regularnie badać wzrok. Pomimo tego, że osiągnęło się w okresie nastoletnim prawidłową ostrość wzroku, oczy w dorosłości są ciągle eksploatowane i narażane. Badanie powinno wykonywać się co 12-18 miesięcy,
– w wieku 40-45 lat zaleca się kontynuowanie regularnych wizyt, aby wykryć wczesne objawy prezbiopii,
– około 60-tego roku życia, ważne jest coroczne badanie oczu u lekarza okulisty, by wykryć potencjalne choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma, czy AMD, na wczesnym ich etapie.

 

2. Przyjąć proste, dobre nawyki dbające o nasze oczy

Zalecana jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych (znak CE i klasa ochrony od 2 do 4) oraz stosowanie soczewek z filtrami, aby ograniczyć ekspozycję na światło niebieskofioletowe. Osoby korzystające z ekranów powinny robić przerwę co 20 min, a w przypadku suchości oczu, stosować krople nawilżające. Osoby pracujące w warunkach, w których oczy są narażone na uraz, powinny nosić ochronne okulary.

 

3. Korygować wadę wzroku najlepszym rozwiązaniem dopasowanym do naszych potrzeb

 

Istnieje rozwiązanie każdego problemu i potrzeby wzrokowej. Nasze potrzeby wzrokowe zmieniają się wraz z wiekiem, dlatgo należy regularnie badać wzrok. Należy pamiętać, że wada wzroku może też wzrastać, gdy jest nieprawidłowo skorygowana.

Ochrona przed promieniami UV i światłem niebieskofioletowym powinna stać się w przyszłości standardem.


Dr. Walter Gutstein – Deputy Professor, PCO Salus University; Clinical Director, Program SOLCIOE Eye Opening, Special Olympics Austria

SPRAWDŹ SWÓJ WZROK

WADY WZROKU

ZROZUMIENIE ZJAWISKA WIDZENIA