Top

SOS dla Wzroku odpowiedzią na potrzeby dzieci

Grupa Essilor i Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczęły w tym roku akcję SOS dla Wzroku. Jej celem jest wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dzięki niej wolontariusze przebadali dzieciom wzrok, a tym, które potrzebowały jego korekcji, Grupa Essilor bezpłatnie przekazała okulary korekcyjne. Ambasadorką programu została Anna Dereszowska, współpracująca na co dzień ze Stowarzyszeniem.

 

Kraśnik, obrzeża miasta. Na pierwszy rzut oka widać przede wszystkim zieleń i przyjemne otoczenie. Naokoło wychylają się również okoliczne bloki i domy, w których mieszkają rówieśnicy podopiecznych SOS Wioski Dziecięcej, mieszczącej się przy ul. Gmeinera. Dla dzieci nie ma znaczenia, kto jest „swój”, a kto przyszedł z zewnątrz – wspólnie spędzają czas, bawią się, chodzą razem do szkoły.

 

SOS Wioska Dziecięca w Kraśniku to jedna z Wiosek SOS, w której Stowarzyszenie stworzyło dla dzieci prawdziwy dom. W każdym z budynków mieszka Mama lub Rodzice SOS oraz 5-6 dzieci. To miejsce, w którym dzieci po bardzo trudnych przejściach odzyskują poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do dorosłych. Wiedzą, że mogą liczyć na Rodziców, że jest wiele osób, którym zależy na ich szczęściu. Oprócz dyrektora, pedagoga oraz wychowawców, podopiecznych w Kraśniku i Karlinie wsparła również Grupa Essilor.

 

Firma z branży optycznej wspólnie ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce rozpoczęła w tym roku akcję SOS dla Wzroku, której ambasadorką została Anna Dereszowska. Grupa Essilor wsparła podopiecznych dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy bezpłatnie przebadali wzrok dzieciom. Te, które potrzebowały korekcji, otrzymały bezpłatne okulary, przekazane przez firmę.

 

Jak podkreśla Mirosław Nowak, VP Grupy Essilor na Polskę i kraje bałtyckie, wyraźne widzenie jest niezmiernie ważne dla rozwoju dziecka:

 

„Dziecko, które gorzej widzi, przede wszystkim nie zdaje sobie z tego sprawy. A kiedy gorzej widzi, trudniej takiemu dziecku poznawać świat, uczyć się i utrzymywać lepsze wyniki. To ma dalsze konsekwencje, bo nie mając świadomości tego, że wynika to tylko i wyłącznie z problemu ze wzrokiem, który łatwo można skorygować, dziecko może mieć również różne innego rodzaju problemy, czuć się gorsze niż rówieśnicy, zupełnie bez powodu. Poprawa jakości widzenia wpływa nie tylko na jego proces nauki, ale także na poczucie własnej wartości.”

 

Był to jeden z najważniejszych powodów, dla których Grupa Essilor zdecydowała się wesprzeć podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych. Chęć wyrównania szans i zadbanie o wzrok dzieci sprawiły, że wolontariusze zaangażowali się osobiście. Po przebadaniu wzroku kilkudziesięciu dzieci z Kraśnika i Karlina jasnym stało się, że niektóre z nich potrzebują korekcji, którą Grupa Essilor bezpłatnie zapewniła, przekazując im okulary. W kwietniu br. już wszyscy podopieczni mogli zobaczyć świat wyraźnie.

 

Wsparcie wolontariuszy z Grupy Essilor okazało się dla dzieci równie ważne jak możliwość wyraźnego widzenia. Jak podkreśla Halina Kozacka, jedna z Mam SOS z Kraśnika:

 

„Dzieciaki bardzo doceniają to, że drugi człowiek potrafi pomóc dziecku, które bardzo dużo przeszło.”

 

Grupa Essilor, często będąca inicjatorem wielu programów i akcji dobroczynnych, wspiera w niesieniu pomocy swoich pracowników-wolontariuszy. Współpraca ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce jest kolejną możliwością okazania wsparcia dla dzieci.