Top
 

Widzenie a wiek

ODKRYJ, JAK FUNKCJONUJĄ OCZY NA RÓŻNYCH ETAPACH ŻYCIA

U każdego człowieka wzrok w życiu zmienia się trochę inaczej. Dziedziczne czy nie, upośledzenie widzenia występuje naturalnie w życiu człowieka. Po ukończeniu 40 lat, widzenie zmienia się stopniowo. To fizjologiczne zjawisko jest napędzane przez czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce, intensywna praca z komputerem czy palenie papierosów.

UPOŚLEDZENIE WIDZENIA
I PATOLOGIE

 

NIEMOWLĘ – DZIECKO (0-10 LAT)

 

W łonie matki wzrok wykształca się najpóźniej. W trzecim dniu życia, dziecko jest zdolne do skupienia wzroku na twarzy matki, a po 6 tygodniach rozpoznaje ją. Wzrok rozwija się dzięki stymulacji. Jego rozwój znacznie zwalnia w wieku 6 lat.

 

Badanie wzroku w szóstym miesiącu życia pozwala na sprawdzenie, czy dziecko jest w stanie wodzić za obiektem, czy reaguje na światło i czy nie ma zeza. Niedowidzenie (obniżenie ostrości wzroku w jednym lub obu oczach) i zez często występują łącznie i muszą być pilnie leczone. Konieczne jest rozpoczęcie terapii przed 6 rokiem życia, czyli w okresie rozwoju oczu. Rodzice powinni być czujni na zachowania wzrokowe dzieci. Przykładowo, jeśli dziecko używa tylko jednego oka.

 

Nadwzroczność (dalekowzroczność) to powszechna wśród dzieci wada wzroku i powinna być korygowana, jeśli się utrzymuje.

 

Krótkowzroczność, która często jest dziedziczna, pojawia się pomiędzy piątym a dziesiątym rokiem życia.

 

Ogólne rady dla rodziców:

 

– chroń oczy swojego dziecka przed promieniami UV, ponieważ jego oczy są dużo bardziej wrażliwe i delikatne niż oczy osoby dorosłej

 

– regularnie badaj wzrok swojego dziecka, by zagwarantować mu dobre widzenie w przyszłości.

NASTOLATEK (11-17 LAT)

 

Wzrok stabilizuje się i wszelkie zaburzenia muszą być korygowane. Aby zachować dobre widzenie powinno się nabrać dobrych nawyków: noszenie okularów przeciwsłonecznych, robienie przerw podczas korzystania z komputera, grania w gry czy korzystania ze smartfonu, ciągłe noszenie okularów, jeśli zostały zapisane. Rodzice powinni być czujni, ponieważ krótkowzroczność w okresie dojrzewania może postępować.

DOROSŁY (18-60 LAT)

Szczególna uwaga jest wymagana podczas niektórych aktywności, takich jak sport czy ciąża. Podczas ciąży, często wzrok zmienia się w trzecim trymestrze. Są związane ze zmianami hormonalnymi, które wpływają na kształt rogówki i na film łzowy.

 

Około 40 roku życia, konieczne jest pełne badanie wzroku, by korygować pojawiającą się presbiopię i weryfikować, czy nie pojawiają się choroby oczu.

 

Kilka porad:

 

– Stosuj korekcję zawsze, gdy jej potrzebujesz. Okulary do pracy z komputerem są spersonalizowane i zmniejszają zmęczenie oczu

 

– Dopasuj jasność ekranu i lampę biurkową, aby zapewnić równomierne oświetlenie pokoju

 

– Rób 20-sekundowe przerwy co 20 minut i patrz w dal

SENIORZY (POWYŻEJ 60 LAT)

 

Prezbiopia przestaje postępować około 60. roku życia, jednak starzenie się oczu wiąże się często z chorobami, które mogą prowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet ślepoty. Ryzyko zachorowania jest zależne od wieku i  historii choroby w rodzinie.

 

 

Im jesteśmy starsi, tym oczy są bardziej zmęczone i wrażliwe na światło. Pole widzenia stopniowo się zmniejsza o około 10%, i osłabia się zdolność postrzegania barw.

 

 

Bądź czujny:

 

Dla osób, które przeszły zabieg usunięcia zaćmy oraz cierpiących na inne choroby oczu, istnieją specjalne rozwiązania optyczne, które poza tym, że chronią przed słońcem, zapewniają wyższy komfort widzenia i lepszy kontrast podczas aktywności na zewnątrz.

ZOBACZ WIĘCEJ:

INNOWACJE DLA LEPSZEGO WIDZENIA

ZASADY I WARTOŚCI

MISJA