
Wpływ UV na oczy i skórę
Żadna ilość szkodliwych promieni UV nie jest dobra dla oczu
Czy kiedykolwiek myślałeś o uszkodzeniach, jakich słońce dokonuje w twoich oczach? Jeśli słońce może opalać skórę lub spowodować jej oparzenie, to wyobraź sobie, co może zrobić twoim oczom, kiedy nie są chronione! Promienie UV są szkodliwe dla oczu i delikatnej skóry wokół nich. Przyczyniają się do starzenia oczu i skóry, mogą też z czasem, spowodować liczne schorzenia.
Nie wszyscy jesteśmy tak samo wrażliwi na słońce: jest to zależne od rodzaju skóry i koloru włosów. Ale kiedy mówimy o oczach, jesteśmy jednakowo zagrożeni! Żadna ilość UV nie jest dobra dla oczu, bez względu na ich kolor. Nasze oczy są niezwykle wrażliwe na UV. Oczy kumulują przez lata promieniowanie UVA i UVB, co może powodować takie choroby jak katarakta. Zagrażają one naszemu wzrokowi, zarówno przy krótkiej, jak i długiej ekspozycji na szkodliwe UV.
Skóra wokół oczu jest niewiarygodnie cienka i delikatna. Promienie UV przyspieszają więc jej starzenie, prowadząc do zmarszczek wokół oczu, na powiekach i do przebarwień. Wywołują też rozwój wielu chorób skóry, w tym różne odmiany raka skóry.
Ochrona skóry wokół oczu każdego dnia jest niezbędna
Sprawdź parametry ochrony przed UV, gdy następnym razem będziesz wybierał okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne.
I oczywiście, nie zapominaj nosić ich na zewnątrz!
Promienie UV mogą spowodować krótkotrwały dyskomfort (olśnienie, rozmazany obraz, zapalenie rogówki, itp.), ale głównie powodują długotrwałe nieodwracalne uszkodzenia, przyczyniając się do chorób oczu i przedwczesnego pojawienia się katarakty.
Niektóre stany i choroby oczu są spowodowane przez starzenie się i nie można im zapobiec. Ale możemy zapobiegać uszkodzeniom wywołanym przez UV i redukować szkodliwy wpływ słońca na oczy, nosząc odpowiednią ochronę.
Wpływ UV na twoją skórę
Ultrafiolet może spowodować oparzenia słoneczne, przebarwienia, przedwczesne pojawienie się zmarszczek. W najgorszym przypadku może również prowadzić do raka.
Światowa Organizacja Zdrowia mówi o typach skóry następująco:
„To popularne nieporozumienie, że tylko jasnoskórzy ludzie, powinni martwić się zbyt długą ekspozycją na słońce. Ciemniejsza skóra ma więcej ochronnego pigmentu melaniny, a skala zachorowań na raka skóry jest mniejsza u osób z ciemniejszą karnacją skóry. Pomimo tego, rak skóry dotyczy również tej grupy i niestety, jest często wykrywany później, w bardziej zaawansowanym stadium. Ryzyko zmian chorobowych, związanych z promieniowaniem UV, w oczach i systemie immunologicznym nie zależy od typu skóry”.
Promieniowanie UV jest bezpośrednio związane z rakiem skóry, z czego 90% pojawia się powyżej karku, a 5 do 10% w okolicach oczu.
Dowiedz się więcej – odwiedź stronę Światowej Organizacji Zdrowia