Top
 

Zaćma

Profilaktyka i regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania.

Zaćma to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki ocznej. Powoduje utratę przejrzystości soczewki, czyli ogranicza ilość światła docierającego do siatkówki. Jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia na świecie. Zwykle dotyczy ludzi po 60.roku życia, ale może również pojawić się u noworodków – jest to zaćma wrodzona.

OBJAWY ZAĆMY:
UTRATA PRZEJRZYSTOŚCI SOCZEWKI

Soczewka oczna znajduje się za źrenicą. Działa podobnie do zoomu w aparacie fotograficznym – wyostrza obraz przedmiotów z różnych odległości. W ciągu życia soczewka coraz bardziej traci elastyczność. Zaćma sprawia, że soczewka przestaje być przezroczysta. W efekcie światło nie dociera do siatkówki. Objawia się to wrażeniem, jakby patrzyło się przez matową szybę. Poza tym zmienia się postrzeganie kolorów, może zmienić się wada wzroku oraz wzrasta wrażliwość na światło, przez rozproszenie światła w oku.

ZABIEG USUNIĘCIA ZAĆMY

Tylko chirurgiczne usunięcie soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową jest skutecznym leczeniem zaćmy. Przed operacją mogą pomóc odpowiednie pomoce wzrokowe. Po operacji zazwyczaj potrzebne są inne pomoce, przede wszystkim okulary do czytania czy chroniące przed światłem UV. Zabieg usunięcia zaćmy jest bardzo powszechny.

 

 

Grupa Essilor oferuje szeroką gamę soczewek korekcyjnych i ochronnych, przeznaczonych dla osób po usunięciu zaćmy.