Top

Zagrożenie UV

Zagrożenie UV

UV: główne zagrożenie dla dzieci

 

Dzieci są szczególnie wrażliwe na promieniowanie UV, ponieważ spędzają więcej czasu na zewnątrz niż dorośli. Twoje dzieci są bardziej wystawione na działanie UV niż ty. Roczna ekspozycja dziecka na promieniowanie UV jest średnio 3 razy większa niż dorosłego.

 

Ponadto, źrenice dzieci są większe, a soczewki bardziej przezroczyste. W rezultacie nie filtrują wystarczająco promieni UV, absorbując więcej szkodliwego promieniowania UV.*

 

Rozwijające się oczy dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie promieni UVA i UVB. Zawsze więc chroń je szczególnie.

 

 

80% całkowitej ekspozycji oczu na UV ma miejsce przed 18 rokiem życia.

 

 

Dzieci mają bardzo przezroczystą soczewkę oczną. Do 18. roku życia oczy naszych dzieci otrzymują około 80% dawki całkowitego promieniowania UV, na jaką narażone są w ciągu całego życia. Do dziecięcej siatkówki przed ukończeniem pierwszego roku życia, dociera 90% promieniowania UV-A i ponad 50% promieniowania UV-B. W wieku 13 lat  jest to 60% promieniowania UV-A i 50% promieniowania UV-B. Między 20-25 rokiem życia promieniowanie UV jest prawie całkowicie zatrzymywane przez soczewkę oka.

 

 

Dobrze jest o tym pamiętać szczególnie zimą i wczesną wiosną, gdy oczy dziecka mogą być narażone na zwiększone dawki szkodliwego promieniowania UV. Ma to miejsce zwłaszcza wiosną w górach, kiedy śnieg nie jest już puszysty, lecz zlodowaciały i odbijając znaczne ilości światła, przyczynia się do występowania olśnienia wzroku. W takich sytuacjach zagrożenie uszkodzenia dziecięcej siatkówki jest bardzo duże.