Top
 

ZWYRODNIENIE PLAMKI ZWIĄZANE Z WIEKIEM (AMD)

Profilaktyka i regularne badania zmniejszają ryzyko zachorowania.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) dotyka centralną cześć siatkówki. Ta degeneracyjna choroba dotyczy populacji osób starszych. Jest główną przyczyną upośledzenia widzenia w krajach wysoko rozwiniętych. W krajach zachodnich dotyka 1 na 4 osoby po 75. roku życia i ponad połowę po 90. roku życia.

OBJAWY AMD:
USZKODZENIE WIDZENIA CENTRALNEGO

AMD uszkadza centralny obszar siatkówki. Atakuje plamkę, czyli obszar odpowiadający za widzenie centralne, pozostawiając prawidłowe widzenie peryferyjne. Utrudnia takie aktywności jak: czytanie czy prowadzenie samochodu, ponieważ zakłóca rozpoznawanie detali oraz prawidłowe fiksowanie na obiekty.

 

Objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby:

– obniżenie czułości na kontrast,
– obniżenie ostrości wzroku,
– zniekształcone widzenie centralne,
– obecność mroczka centralnego.

 

Każdy z tych objawów powinien być natychmiast skonsultowany z okulistą. Tylko wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie może spowolnić progresję AMD.

 

 

DWA TYPY AMD:
SUCHE AMD (ZANIKOWE)

 

Postać sucha zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem charakteryzuje się obszarami atrofii, w których nabłonek barwnikowy i fotoreceptory zanikają. Rozwija się powoli. W początkowej fazie w siatkówce pojawiają się białawe depozyty, zwane druzami. Są to produkty przemiany materii z procesu transdukcji, których siatkówka nie jest w stanie usunąć.

 

Obecne leczenie polega na suplementacji witaminami C, E, cynkiem, luteiną zeaksantyną, beta-karotenem, itp. Zaleca się natychmiastowe rzucenie palenia, zdrowy tryb życia i dietę oraz stosowanie soczewek z filtrujących szkodliwe promieniowanie.

 

 

MOKRE AMD (WYSIĘKOWE)

 

Postać wysiękowa zwyrodnienia plamki pojawia się, gdy w siatkówce dochodzi do powstawania nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Ta postać tej choroby postępuje szybko i jest bardzo poważna. Powstające w plamce naczynia nie funkcjonują prawidłowo, przeciekają, co powoduje deformację plamki, odwarstwienie siatkówki o centralnym obszarze oraz może prowadzić do krwotoku podsiatkówkowego, co skutkuje nagłą utratą widzenia centralnego. Obecne leczenie polega na regularnych iniekcjach do oka leku anty-VEGF, w zależności od stadium choroby. Iniekcje te ograniczają proliferację nieprawidłowych naczyń krwionośnych i pomagają kontrolować rozwój wysiękowego AMD.

 

 

SPOWOLNIENIE ROZWOJU AMD

 

Szkodliwe światło niebieskofioletowe emitowane przez ekrany przyczynia się do procesów degeneracyjnych w siatkówce. Tak więc, każdemu zaleca się stosowanie okularów, które efektywnie blokują to szkodliwe światło. Grupa Essilor oferuje ochronne soczewki, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się oczu.