Obecnie ponad 90% osób w wieku 20-65 lat codziennie używa średnio 4 różnych urządzeń cyfrowych.
ZACHOWANIE PODCZAS KORZYSTANIA Z WIELU EKRANÓW
Nowe zachowania podczas korzystania z wielu ekranów wiążą się z różnymi pozycjami ciała, zależnymi od urządzenia: siedzenie podczas korzystania z tabletu, stanie podczas korzystania ze smartfonu, leżenie podczas korzystania z e-czytnika…
Oglądanie ekranów mobilnych z bliskiej i bardzo bliskiej odległości wymaga od oczu dodatkowego wysiłku w celu akomodacji, co generuje nowe formy zmęczenia wzroku.
Sprawdź
Ostatnie badania przeprowadzone przez zespoły R&D Grupy Essilor wykazały, że powstała nowa strefa widzenia. Ludzie zazwyczaj czytają materiały papierowe z odległości około 40 cm, jednak odległość ta zmniejsza się do 33 cm, a nawet 23 cm podczas czytania ze smartfonu.
Inną istotną cechą „czytania cyfrowego” jest różnica między kątem patrzenia na smartfon w porównaniu do materiałów papierowych, który zwiększa się jeszcze bardziej podczas korzystania z telefonu na stojąco. Te parametry oraz emisja światła niebieskiego przez ekrany mają wpływ na nasze oczy.
Pewien zakres światła niebieskiego (światło niebieskoturkusowe) jest korzystny dla zdrowia, ponieważ reguluje zegar biologiczny, inny natomiast (światło niebieskofioletowe) jest w nadmiarze bardzo szkodliwy dla oczu. Jest zidentyfikowany jako jeden z czynników ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki, związane z wiekiem (AMD). Dlaczego? Ponieważ dociera do głębszych struktur oka, przede wszystkim do centralnej części siatkówki, czyli plamki.
Na to zjawisko podatne są głównie 2 grupy wiekowe: dzieci, ponieważ ich soczewki oczne są bardzo przejrzyste i filtrują mniej światła, oraz osoby 45+, ponieważ naturalny system obronny ich oczu słabnie stopniowo wraz z wiekiem i zapewnia mniejszą ochronę siatkówki. Jest zatem wiele powodów, aby ochrona przed szkodliwym światłem niebieskim była traktowana bardzo poważnie. W związku z wydłużaniem się trwania życia kluczowe jest zachowanie młodości oczu po to, by dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem i jakością życia.
Czy wszystkie te objawy można przypisać ekranom? Według wielu specjalistów, odpowiedź brzmi „tak”. Faktem jest, że nasz układ wzrokowy nie jest biologicznie stworzony do pracy z bliska, która powinna być ograniczona do okazjonalnego akomodowania. Właśnie dlatego długotrwałe wpatrywanie się w urządzenia cyfrowe szybko wywołuje fizjologiczną reakcję. Występowanie cyfrowej astenopii, czyli dolegliwości związanej z ciągłym wysiłkiem wzrokowym podczas patrzenia na bliż, wzrasta.
Według dr Marcusa Safady’ego, okulisty i przewodniczącego Brazylijskiego Stowarzyszenia Okulistów (SBO) „ekrany pogarszają istniejące problemy wzrokowe oraz negatywnie wpływają na osoby nie stosujące korekcji. Astenopia jest przede wszystkim związana ze stosowaniem urządzeń cyfrowych, które są wszechobecne w naszym codziennym życiu”.
Istnieją inne coraz częstsze patologie, które są wiązane przez ekspertów z użytkowaniem urządzeń cyfrowych: są to zaburzenia endokrynologiczne, które zaburzają wydzielanie melatoniny i kortyzolu
Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie, emitowane przez ekrany, może wpłynąć na jakość snu. Zmęczenie oczu może również wpłynąć na produktywność, a więc prowadzić do takich problemów jak stres, niepokój czy wahania nastroju”.
Mówi dr Koh Liang Hwee, Optometry Bsc (Hons), PhD (UK), optometrysta w Pearl’s Optical, Singapore.
Upewnij się, że ekran jest umieszczony dokładnie naprzeciw twojej twarzy, lekko poniżej poziomu wzroku, oraz jeśli jest to laptop lub tablet – że jest w odpowiedniej odległości.
Częściej mrugaj, aby zapobiec suchości oczu. Postępuj zgodnie z zasadą 20/20/20 – co 20 minut, zrób przerwę na 20 sekund, by spojrzeć na odległość minimum 20 metrów.
I oczywiście, ogranicz czas spędzany przed ekranami. W szczególności pilnuj dzieci i daj im dobry przykład.
Wśród sposobów ochrony oczu przed szkodliwym działaniem ekranów są okulary, które pomagają zmniejszać wysiłek akomodacyjny oczu związany z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i efektywnie redukują napięcie oczu. Grupa Essilor oferuje specjalne powłoki antyrefleksyjne, chroniące przed szkodliwym światłem niebieskim, które może uszkadzać komórki siatkówki, przepuszczając jednocześnie korzystnie działające światło niebieskie. Powłoki te to Crizal Prevencia, Ideal Max Blue UV oraz BlueCare.
Grupa Essilor oferuje również nową kategorię soczewek zaprojektowanych dla życia wśród ekranów. Są to soczewki, które wspierają wysiłek akomodacyjny oka podczas patrzenia na ekrany oraz posiadajątechnologię filtrującą światło, która pomaga chronić oczy przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym, emitowanym przed ekrany. Soczewki te mogą korygować wszystkie wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), ale również mogą być stosowane przez osoby nie posiadające wady wzroku, jednak chcące chronić i wesprzeć swoje oczy każdego dnia. Takimi soczewkami oferowanymi w ramach Grupy Essilor są Eyezen™, EasyWork® oraz Hyperview Studio.